Práce realitní kanceláře a nový občanský zákoník

 

Občanský zákoník popisuje smlouvu o zprostředkování jako závazek zprostředkovatele, že zájemci zprostředkuje uzavření smlouvy s třetí osobou a zájemce se zavazuje zaplatit mu za to provizi. Pokud nebude sjednána provize, tak má zprostředkovatel nárok na úhradu nákladů.

Hlavní činností realitní kanceláře je dávat dohromady prodejce nemovitosti s kupujícím, tzv. zprostředkovatelská činnost. V novém obchodním zákoníku je trochu pozměněna a my vás s tím nyní seznámíme.

Nový občanský zákoník se snaží výrazně usměrnit realitní kancelář v tom, aby byla jasnější a čitelnější pro své klienty, aby ti věděli koho v obchodě zastupuje, protože zastoupený by měl realitní kanceláři zaplatit provizi z obchodu. Najdeme v něm ustanovení: „zprostředkovatel nemá nárok na provizi a na úhradu nákladů, byl-li v rozporu se smlouvou činný také pro druhou stranu zprostředkovávané smlouvy.“

Pokud to smlouva nezakáže, pak realitní kancelář může pracovat pro obě dvě strany.

Je to ustanovení, které bylo v současném obchodním zákoníku, nicméně je tam nově slovní spojení „v rozporu se smlouvou“. Nový občanský zákoník staví na smluvní volnosti, pokud to nebude vadit ani jedné ze stran, pak může realitní kancelář pracovat pro obě dvě strany a tím být jakýmsi mediátorem v obhodě a dovést ho do úspěšného konce.

Další novinkou v občanském zákoníku je: pokud bude uzavřena zprostředkovatelská smlouva se zájemcem a zájemce uzavře obchod bez součinnosti s realitní kanceláří, přesto má nárok realitní kancelář na provizi. Pokud nebude toto ustanovení ve smlouvě nějakým způsobem ošetřené.

Smlouva může být uzavřena pouze ústně a má stejnou hodnotu jako písemná. K uzavření smlouvy stačí pouze říct ano nebo si potřást rukou a říci, ano, já to beru. Nyní víc než kdy dřív bude platit přísloví... Važ svá slova a 2x měř a jednou řež.

 

Datum publikace: 22.6.2014


Více článků z kategorie Poradna

Více článků z kategorie PoradnaKontakt: info@bezrealitky.org

Vyhledávání reality bez realitky:

 

Bez realitky